Lihantuotanto kasvoi, maidontuotanto väheni
- Naudanlihan tuotanto lähes kolminkertaistui Kokemäellä vuodesta 1995 vuoteen 2010.
Maatilojen määrä on vähentynyt Kokemäellä selvästi vuoden 1995 jälkeen. Harvennusta on tapahtunut etenkin maidontuotannossa, jossa tilojen määrä on romahtanut 38:sta 11:een. Myös tuotettujen maitolitrojen määrä on vähentynyt lähes viidenneksellä. Vuonna 1995 kokemäkeläisillä tiloilla tuotettiin yli 2 miljoonaa litraa maitoa. Vuonna 2010 määrä oli 1,7 miljoonaa litraa.
Tuotantomääriään ovat kasvattaneet erityisesti naudanlihatilat. Vuonna 2010 Kokemäellä tuotettiin lähes kolme kertaa enemmän naudanlihaa kuin 15 vuotta aikaisemmin. Myös sianlihan tuotanto on lisääntynyt Kokemäellä, vaikka sikatilojen määrä on vähentynyt15:stä 8:aan.
Tiedot käyvät ilmi Suomen Gallup Elintarviketieto Oy:n laatimasta maatalouden tilastosta, jossa on tarkasteltu maatalouden tunnuslukuja vuodesta 1995 vuoteen 2010.
Lisää aiheesta torstain Sydän-Satakunnassa.


