Suuria tunteita Pohjantähden alla
- Jaksettava on, vaikka tukki painaa Koskelan Akselin harteita kuin ristinpuu ikään.
Nakkilan Napakat juhlistaa 30:tta kesäänsä Väinö Linnan Pohjantähti-trilogian kolmannella osalla. Näytelmä sai Aronuoman lavalla kantaesityksensä viime perjantaina.
Tarina on suomalaisten syviä tuntoja koskettava, kuten trilogian muutkin osat, ja myös lyhyt historian oppitunti. Kansalaissodasta on viime vuosina puhuttu paljon, mutta parinkymmenen vuoden jakso tästä sodasta seuraavaan, on vähemmän käsitetty ajanjakso pirstaleisen ja kovia kokeneen Suomen kansan vaiheissa.
Tänä aikana kansalaissodan hävinnyt osapuoli kokee jatkaa elämäänsä haavojen vielä kirvellessä. Voittanut osapuoli uhoaa voimaansa: kansainvälisen politiikan virtaukset ilmenevät Lapuan liikkeenä ja IKL:n sinimustina sävyinä. Suuret tunteet ovat kummankin osapuolen pinnassa ja yhteenotot näin ollen väistämättömiä. Tapahtumat maailmalla vievät myös pienen Pentinkulman kylän maailmansodan pyörteisiin, ja yhteinen vihollinen yhdistää kansakuntaa.
Lue arvio torstain Sydän-Satakunnasta.


