Peruna kaipaa jo sadetta
- Peruna on toistaiseksi pärjännyt hyvin heinäkuun helteessäkin, näyttää Juha Heiska. Valkokukkainen lajike on Saturnaa.
Saturna kukkii valkoisenaan ja Posmo punaisena, silmänkantaman laajuisena kukkamerenä Panelian peltoaukealla.
Maanviljelijä Juha Heiska silmäilee 12,5 hehtaarin perunamaataan tyytyväisenä, vaikkakin hieman arvellen. Jos monta viikkoa kestänyt kuuma ja kuiva sää ei pian laannu, peruna rupeaa nuutumaan ja perunaruttokin uhkaa. Sitä tosin torjutaan ennalta ruiskutuksin.
Heiska viljelee sukutilallaan vehnää, ohraa, rypsiä ja perunaa. Eniten pelloilla kasvaa kevätvehnää ja rypsiä. Perunat ovat siemen- ja tärkkelysperunoita, joita hän viljelee sopimuksella Kokemäellä sijaitsevalle Finnamylin perunajauhotehtaalle.
Rypsiä hän viljelee nyt toista vuotta. Moni muukin isäntä on kylvänyt peltoihinsa viljan sijaan rypsiä, josta saa paremman tuoton.
Lue lisää torstain Sydän-Satakunnasta.


