Keltaiseksi maalattu pitkä talo kiinnittää ohikulkijan huomion Kokemäen Krootilassa. Sonnilantien ja Viljatien kainaloon jäävä rakennus on selvästi vanha, mutta vielä ryhdissään. Maalaistalolta se ei oikein näytä, siinä on liikaa sisäänkäyntejä. Yhdet talon ulkorapuista johtavat hassusti ikkunalle. Siinä kohdassa vanha ovi on selvästi vaihdettu ikkunaan.
Kokemäen kulkutautisairaalassa oli tulirokko- ja kurkkumätäosastojen lisäksi pieni huone epäilyttäviä tapauksia varten – Nyt maatilan päärakennuksena ja lakkitehtaanakin toimineen talon voi ostaa nettihuutokaupasta
Arkkitehti Katri Jahnsson teki Kokemäen kulkutautisairaalan korjaussuunnitelman 1930-luvulla. Rakennuksen yleisilme on tuolta ajalta.