Katariina Kaisla toteutti haaveensa ostamalla yli satavuotiaan talon: ”Ostohetkellä vielä emmin, mutta onneksi uskalsin”

Uusinta: Katariina Kaisla asui vuosia ulkomailla, mutta vasta Kokemäeltä hän löysi kodin, josta ei aio enää koskaan muuttaa pois. Juttu on julkaistu ensimmäisen kerran 17.7.2021.

Katariina Kaislan kotitalon parvekkeelta avautuu kaunis jokimaisema. Kaisla ui joessa usein, myös talvisin.

Kokemäkeläinen Katariina Kaisla kertoo luopuneensa laituristaan, koska Kokemäenjoen vedenkorkeus vaihtelee niin paljon.

Laituri sai väistyä jykevien kivirappusten tieltä. Rappuja pitkin jokeen on helppo pulahtaa uimaan. Kaisla kertoo uivansa mielellään kesät, talvet. Talvella tosin joki jäätyy, mutta hän tekee siihen avannon kahvakuulalla.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mainos

Luitko jo nämä?

Mainos