Soittotaidoillaan 14-vuotiaana maailman kitaristipiirit hurmanneen Juho Ranta-Maunuksen kesän kohokohta on Nakkilassa Nakkilan Popjazzleirin suosio nousi koronavuosien jälkeen, Porissa alkoi perjantaina Suomen ensimmäinen tyttöjen jazzmusiikkileiri.
Guitar World -lehti valitsi seinäjokelaisen Juho Ranta-Maunuksen vuoden parhaaksi nuoreksi kitaristiksi vuonna 2020. Nakkilan Popjazzleirillä hän on oppimassa lisää musiikista ja soittamisesta. Kuva: Aku Ratsula
Jukkapekka Varjonen
8.7. 19:25
Nakkilan lukion ja yläkoulun salit ja luokkahuoneet ovat taas täynnä musiikkia valtakunnallisen popjazzleirin vallattua koulun tilat.
Musiikkineuvos Klaus Järvisen vuonna 1970 perustama Popjazzleiri on aikojen saatossa kerännyt vakuuttavan osanottajalistan. Aikojen saatossa ovat oppejaan kartuttaneet Ulvilassa, Harjavallassa, Kullaalla ja nyt 20 vuotta Nakkilassa muun muassa nuori Iiro Rantala , Ville Valo , Linda Fredriksson , Olavi Uusivirta , Alexi Laiho ja Essi Wuorela .
Tallenna
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä Tallenna
Kommentoi Ilmoita asiavirheestä