Kun kansallispuisto oli uusi – 1990-luvulla Puurijärvellä rakennettiin ahkerasti, lintujen seassa nähtiin kaivinkoneita, proomuja ja siipiratasaluskin

Puurijärven ja Isosuon kansallispuisto perustettiin vuonna 1993 Kokemäelle, Huittisiin ja Äetsään. Vuosikymmenen puolivälin jälkeen puistossa aloitettiin vilkkaat rakennustyöt. Puurijärven rannalle nousi iso lintutorni, ja pian järvellä aloitettiin ensimmäiset rakennustyöt lintuveden kunnostamiseksi. Järvellä nähtiin sittemmin kaivinkoneita, proomuja ja siipiratasaluskin. Jokilaaksossa julkaistut arkistokuvat kertovat kansallispuiston alkutaipaleesta.

Puurijärvelle rakennettu lintutorni joutui todelliseen testiin, kun sinne kokoontui Tornien taisto -kilpailun yhteydessä toukokuussa 1996 parhaimmillaan 65 ihmistä samaan aikaan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mainos

Luitko jo nämä?

Mainos