Saskyn järjestämässä talotekniikan koulutuksen kehittämispäivässä lähialueen yrittäjät pääsivät tutustumaan koulun tiloihin. Talotekniikan lehtori Jouni Sihvonen esittelee vieraille asennustöitä, joita koululla voi harjoitella. Kuva: Iida Kerokoski
Saskyn Kokemäen toimipiste järjesti perjantaina 5. toukokuuta talotekniikan opetuksen kehityspäivän, jossa alueen yrittäjät pääsivät tutustumaan koulun tiloihin.
Talotekniikan opettaja Joonas Eklöf kertoo, että opettajat pääsevät säännöllisesti vierailuille yritysten tiloihin, kun oppilaat ovat harjoittelemassa työpaikoilla. Sen sijaan yrittäjillä ei välttämättä ole yhtä ajantasaista käsitystä siitä, millaiset puitteet oppilaitoksella on käytettävissään.