Ensin räntää, sitten vettä – Vappuaatto on Satakunnassa hyytävän kylmä, mutta vapunpäivänä sää sentään vähän paranee

Lämpötila tuskin nousee Satakunnassa vapunaattona yli viiden asteen.

Sateenvarjoille vappuaaton tapahtumissa tarvetta. Kuvituskuva.

Sää ei tänä vuonna todellakaan helli vapun viettäjiä, ainakaan vappuaattona. Luvassa on ensin räntää ja sen jälkeen vettä, eikä lämpötila nouse todennäköisesti viiden asteen yläpuolelle missään vaiheessa.

Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Iiris Viljamaa kertoi lauantai-iltana, että lounaasta Satakuntaan saapunut kuurottainen sadealue muuttuu yöllä osittain räntäsateeksi. Ilmatieteen laitoksen lauantai-iltaisen ennusteen mukaan esimerkiksi Porissa rännän sekaista vettä voi tulla vielä keskipäivälläkin.

”Satakunnan alueella räntä on todennäköisesti niin märkää, ettei sitä ainakaan pitkäksi aikaa jää ajoteille. Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan puolelle on laitettu huonon ajokelin varoitus”, Viljamaa sanoo.

Vappuaaton korkeimmat lämpötilat jäävät Viljamaan mukaan Satakunnassa 4–5 asteen paikkeille.

Sateet kestävän sunnuntai-iltaan iltaan saakka, jolloin sää alkaa Satakunnassa poutaantua.

”Yö voi olla aika selkeäkin, mikä tietää kylmää. Lämpötila voi laskea nollaan tai pikkaisen pakkasen puolellekin.”

Vapunpäivänä sää kirkastuu. Aamupäivä on Satakunnassa aurinkoinen, mutta päivällä taivaalle alkaa kerääntyä poutapilviä, ja mahdollisesti kuurosateitakin.

”Lännestä lähestyy paksumpikin pilvilautta, josta maanantaina illalla voi taas sadella vettä niskaan.”

Vapunpäivän ylimmät lämpötilat ovat Viljamaan mukaan Satakunnassa 8–9 asteen paikkeilla.

”Voi olla paikoin kymmenenkin astetta.Se riippuu siitä, miten nopeasti pilvet tulevat. Kun pilvet sateineen iltapuolella saapuvat, sää kylmenee nopeasti.”

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mainos

Luitko jo nämä?

Mainos