Ladataan
Uutiset Elämänmeno Urheilu Puheenvuoro Näköislehti Live Verotiedot

Villilän nostalgiapäivät yrittää tavoittaa Tappuritapahtuman tunnelman – Elokuvamuistoesineiden kirpputorilta voi ostaa Olavi Virran Amerikan-tuliaisia

Nakkilassa on viikonloppuna mahdollista ostaa omaksi pala suomalaisen elokuvan historiaa. Artista Filmi tyhjentää Villilän Nostalgiapäivillä rekvisiittavarastojaan. Myyntiin tulee elokuvissa mukana olleita esineitä, esimerkiksi Olavi Virran Amerikan-tuliaisia lokakuussa ensi-iltaan tulevasta elokuvasta sekä Risto Räppääjä -elokuvissa lasten leikeissä olleita leluja ja astioita. Elokuvien lavastuksesta vastaava Markku Myllymäki kertoo, että tavaraa on paljon, eikä vielä ole kovin tarkkaan tiedossa, mitä kaikkea tulee myyntiin. –Ainakin myynnissä on elokuvassa Olavi Virran Amerikasta lahjaksi tuoma peltiauto sekä vatkain ja muita pieniä kodinkoneita. Esineitä on myös Vuonna 85 :stä ja Pohjantähti -elokuvista – vähän kaikista elokuvistamme. Myllymäen mukaan osa elokuvien rekvisiitasta myydään hinnoiteltuna, osasta voi jättää tarjouksen. Jotain tavaraa saatetaan jakaa ilmaiseksikin. Luvassa on siis elokuvanystävien unelmakirpputori, jossa voi tehdä muistoesinelöytöjä. Villilän Nostalgiapäivät järjestetään lauantaina ja sunnuntaina ensimmäistä kertaa, mutta tapahtumassa on paljon tuttua. Villilän kartanon ympäristöön tuodaan esille museoautoja, vanhoja traktoreita, maamoottoreita ja muuta vanhaa kalustoa. Rompetorikin järjestetään viereiselle pellolle. Tapahtumaa järjestävän Satakunnan Mobilistien varapuheenjohtaja Jussi Toiviainen myöntää toivovansa, että tapahtumaan saataisiin luotua Tappuritapahtumasta tuttua henkeä ja tunnelmaa. Toiviainen vahvistaa, että mobilistien ja Nakkila-Seuran järjestämä Tappuritapahtuma on nyt ainakin toistaiseksi haudattu. Hän puhuu asiasta hillityn varovasti, mutta antaa ymmärtää, ettei Nakkila-Seurassa ollut halukkuutta siirtää Tappuritapahtumaa muualle, vaikka sen järjestämiseen tuli vanhassa paikassa liikuntahallin rakennustyömaasta johtuva kahden tai jopa kolmen vuoden tauko. Tapahtuma jäi kokonaan pitämättä viime vuonna. Toiviaisen kertoman vahvistaa Sydän-Satakunnassa viime vuoden elokuussa julkaistu haastattelu, jossa Nakkila-Seuran johtokunnan jäsen Hannu Ranne totesi, että Tappuritapahtuman siirtoa oli harkittu, mutta seurassa oli todettu, ettei ei onnistu, koska tapahtuma on niin leimallisesti osa Nakkilan kotiseutumuseon toimintaa. –Nyt oli aika muuttaa vähän tapahtumaa, Jussi Toiviainen toteaa. Villilän Nostalgiapäiviä on hänen mukaansa tarkoitus jatkaa tulevinakin vuosina. Toiviainen kehuu Villilän kartanon ympäristöä aikaisempaa paremmaksi perinnetapahtuman paikaksi. Hän on kuitenkin varovainen arvioissaan siitä, miten yleisö löytää uuteen tapahtumaan. –Paria tuhatta vierasta odottelemme. Tappuritapahtumassa on ollut 5 000 kävijää, uskon, että iso osa näistä löytää tännekin. Villilän Kartano hoitaa osan nostalgiapäivien ruokahuollosta. Yrityksen keittiöpäällikkö Toni Lehto kertoo, että kartanossa on tarjolla soppalounas ja kahvilastakin saa ruokaa. Tapahtuma levittäytyy myös kartanon etupihalle. –Kartano on avoinna. Tänne voi tulla vaikka vaan katselemaan paikkoja, Lehto kertoo. Kartano järjestää myös tapahtumaan liittyvät tanssit Villilän Studioilla – vanhan navetan vintillä – lauantai-iltana. Villilän Nostalgiapäivät Villilän kartanolla Nakkilassa 11.–12. elokuuta. Avoinna lauantaina kello 9–17 ja sunnuntaina 9–16. Liput 5 euroa, alle 15-vuotiaat pääsevät vanhempien seurassa ilmeiseksi. Juttua muokattu 8.8.2018 kello 22.17. Korjattu tekstistä Markku Myllymäen nimi, joka oli virheellisesti muodossa Mäkinen.